Plán pro týden 03: Vytvořte produkt, který lidé potřebují

Plán pro týden 03: Vytvořte produkt, který lidé potřebují

Produkt je konkrétní řešení, kterým dodáte lidem své znalosti a služby. Na internetu to bývá často produkt v digitální podobě. Ten je možné jednou vytvořit a následně ho prodávat opakovaně v libovolném množství. Produkt může mít přitom různou podobu. Nejjednodušší je návod ve formě Ebooku (elektronická kniha ve formátu PDF). Můžete také natočit video, nebo vytvořit online kurz dostupný v členské sekci na webu.

Plán výzvy 100 dní

V minulém týdnu výzvy 100 dní jsem zmínil příklad, kdy znáte možnosti, jak si zajistit levný víkend letadlem v Londýně. Myslím si, zrovna o toto může být zájem. Můžete proto své znalosti, jak to udělat dát do svého produktu a nabídnout ho lidem.

Vytvoříte proto produkt, ve kterém popíšete své zkušenosti. Popíšete, jak a kde je možné koupit levně letenky a ubytování. Přidáte rady, jaká místo v Londýně určitě navštívit. Určitě se bude také hodit popsat možnosti dopravy přímo v Londýně, doporučit také místa, kde se dá dobře a levně najíst. Doplnit můžete také další tipy, jak si pobyt v Londýně zpříjemnit.

Za takový návod jsou lidé ochotni si zaplatit, protože vůbec netuší, kde a jak je možné sehnat levné letenky a ubytování. A hledat možnosti výletů po Londýně by jim zabralo hodně času. Proto si raději takový návod za pár stokorun koupí. Protože ví, že díky němu ve skutečnosti ušetří. Navíc, pokud zaplatí za víkendový výlet do Londýna několik tisíc korun, dalších pár stokorun za návod se v těch nákladech snadno ztratí.

Jak svůj produkt „zabalit“, v jaké formě ho dát lidem? Možností je několik. Záleží hlavně na tom, kolik znalostí můžete lidem předat. S tím následně souvisí, kolik jsou lidé ochotni za to zaplatit.

Nejsnadnější je dát vše formou návodu do Ebooku. Ten může mít třeba jen 20 až 30 stran, můžete si za něj účtovat několik stokorun. Výhodou je, že Ebook je snadné vytvořit a také prodat. Když prodáte Ebook za nízkou cenu, máte šanci, že kupce si od vás později koupí něco dražšího, kde je vše více a detailněji vysvětleno.

Ebook můžete dát také zdarma (za Email), což je výhodné, pokud jste schopni připravit na podobné téma další produkt. Za ten si již můžete účtovat nějaké peníze. Produktem zdarma totiž můžete ukázat, že dané problematice rozumíte. Lidé vás více poznají a dostanou představu, jak může vypadat dokonalejší placený produkt.

Další možností je, že natočíte video (sérii videí), nebo uspořádáte webinář. Video dokáže zapůsobit rozhodné více, než psaný Ebook, lidé jsou také ochotni za něj zaplatit více. Nevýhoda je, že natočit a sestříhat je technicky dosti náročné a ne každý to zvládne ve správné kvalitě.

Pokud je problematika, kterou nabízíte lidem větší, můžete dát několik videí do členské sekce na webu. Pokud tam budou k dispozici i další návazné materiály a diskuse s vámi, můžete si za takový produkt účtovat i několik tisíc korun.

Upřesnění:

Produkt nemusíte zvládnout vytvořit v tomto týdnu výzvy 100 dní. Budete jej tvořit postupně, až do konce výzvy. Každý týden přidáte něco nového, každý týden svůj produkt zdokonalíte. Nesnažte se vše uspěchat. Lidé by to na jeho kvalitě poznali.

Varování:

Nabízejte v produktu jen to, čemu opravdu dokonale rozumíte. Nestačí být jen kousek napřed. Nesnažte se například suplovat vystudovaného psychologa, kdy budete lidem radit, jak řešit své životní krize. Některé rady by mohly napáchat více škody, než užitku. Osobně jsem také například už viděl produkty, které nabízely něco, co naprosto jasně sám jejich autor nezvládá.

Odpovězte si:

Jakou formu produktu si zvolíte. Bude to Ebook, video, nebo online kurz? Co bude jeho obsahem, co můžete lidem dát?

Kolik budu za produkt účtovat? Koupil bych si já sám za takovou cenu uvedený produkt? Jste opravdu schopni nabídnout produkt odpovídající kvality?

Úkoly pro tento týden:

Sepište si vše, co můžete dát lidem ze svých znalostí pro řešení jejich problémů. Uvědomte si přitom, že pro vás to může být rutinní záležitost, pro někoho jiného to může být neřešitelné a musí si na to najít někoho, kdo tomu rozumí.

Najděte si na internetu vše, co se uvedené věci týká, seznamte se s tím, jak to řeší vaše konkurence. Neopisujte přitom, jen se inspirujte a vše zdokonalte.

Jaký je váš názor, co si o tom myslíte?

Myslíte si, že má výzva nějaký smysl? Co byste v plánu pro tento týden doplnili? Měli byste také zájem podobnou výzvu 100 dní absolvovat? Budu rád, pokud napíšete svůj názor do komentářů.

Napsat komentář